+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu
  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur

  Osmanlı döneminde üçgene müselles, alan için Mesaha-i sathiye, dik açı yerine zaviye-i kaime, yükseklik yerine kaide irtifaı deniliyordu üçgenin alanını tanımlamak için üçgenin alanı taban uzunluğu ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir tanımı yerine, bir müsellesin mesaha-i sathiyesi, kaidesinin irtifaına hâsıl-ı zarbinin nıfsına müsavidir deniliyordu.


  Atatürk bizzat kendisi bir geometri kitabı yazdı. Osmanlıca eğitimde kullanılan geometri tabirlerinin yerine Türkçelerini buldu.Bu terimler bugün de Türkçe müfredatta değişmeden kullanılan boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, çokgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe,gibi kelimelerdir.

  Atatürk’ün 1936-1937 yıllarında yazdığı 44 sayfalık geometri kitabı sayesinde bugün geometri terimleri en kolay ve anlaşılır şekilde yazılıp okunmaktadır. Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda kendi el yazısı ile yazmış olduğu geometri kitabında matematiksel bir çok terim geliştirilerek, anlaşılması oldukça güç olan Osmanlıca terimlerin ezberlenme ve öğrenme güçlüğüne son verilmiştir. Birçok terimi anlaşılır hale getiren Atatürk’ün geometriye katkıları oldukça büyük olmuştur.

  Atatürk’ün yazdığı geometri kitabı, 1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazar adı belirtilmeden yayımlanmıştır Aynı yıl Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun daha önce kullanılmakta olan ve çeşitli bilim dallarına ait terimleri Türkçe terimler ile yeniden düzenleyerek Türk dilini yabancı dillerin etkisinden kurtarma çalışmalarına başladığını ilan eder Böylelikle okullarda eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla başlar ve Türk kültür hayatında önemli bir adım atılmış olur

  Atatürk’ün geometriye verdiği önem ve geometri alanında yaptığı çalışmalar bilim adına yapılmış önemli çalışmalardırAtatürk’ün kendisinin türettiği matematik terimleri ve yaptığı geometri tanımlarının büyük bir bölümü bugüne değin değişmeksizin kullanıla gelmiştir Sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde değiştirilmiştir.


 2. Ziyaretçi

  Cevap: Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu
  Çok teşekkür ederim 100 aldım bayılıyorum bu siteye


 3. Ziyaretçi

  Cevap: Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu

  çünkü masonların geometriye ilgisi ve ihtiyaçı vardır.


 4. Zarafet
  Üye

  Cevap: Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duydu

  Kitabın kapağında önemle belirtildiği gibi, Atatürk‘ün bu yapıtı, geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olacaktır. Atatürk geometri kitabını yazarak bilimsel terimleri Türkçeleştirdiği için daha kolay kavrandığı için. geometreyi öğrenmek kolaylaştı.

 5. Ziyaretçi
  Ataturk masondur ve bu yuzden geometri kitabi yazmistir. cunku masonlugun anderson anayasasi(1717) birinci maddesi > Masonlugun kalbinde geometri yatar. Yutkiye Cumhuriyeti hala kurtulus savasi ile kuruldu zannedenler . Masa basinda nelere imzalar atildigini bilmeyenler ve nicin Ataturkue teslim edildigini bilmeyenlere belgelerle sunulur.

 6. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Mustafa Kemal Atatürk eğitim alanına büyük önem vermiş eğitimsiz cahil bir toplumu kabullenmemiş daha kolay bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla gerekse eğitim alanındaki inkılap ve matematik ve geometri alanında birçok yabancı kelimeyi türkçeleştirip bize kolaylık sağlamıştır.

 7. Ziyaretçi
  Bence güzel ve anlaşılır yazmışlar. Bana da ödevimde çok yardımı oldu...

+ Yorum Gönder