+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Sahur nedir - Sahurun tanımı - Kısaca Sahur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Sahur nedir - Sahurun tanımı - Kısaca Sahur
  Sahur hakkında kısa bilgi

  Sahur nedir.Jpeg

  Oruç tutmak için gecenin imsaktan önceki vaktinde yenen yemeğe sahur denir. Efendimiz bir hadislerinde “Sahura kalkıp sahur yemeği yiyin. Zira sahurda bereket vardır.” (Buhari, Savm 20) buyuruyorlar.

 2. Ziyaretçi

  Cevap: Sahur nedir - Sahurun tanımı - Kısaca Sahur
  imsak nedir


 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cevap: Sahur nedir - Sahurun tanımı - Kısaca Sahur

  imsak nedir

  İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma anlarıdır. Kelime manası, kendini tutmak, bir şeyden el çekmekdir. Takvimlerde, imsak'ın günlere ve illere göre başlama saatleri belirtilir. Sabah Namazı İmsak'tan 15-20 dakika sonradır
  İmsakın zıttı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, cinsi münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.
  İslam'ın temel esaslarından biri olan orucun, tek rüknü imsaktır. Kur'an-ı Kerim'de, "Artık (Ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın." buyurulmaktadır (Bakara, 2/187).
  İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sadık, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.


 4. Ziyaretçi

  Cevap: Sahur nedir - Sahurun tanımı - Kısaca Sahur

  iftar nedir?

 5. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  iftar nedir kısaca
  iftar anlamı


  İftar; Orucun sona erdiği vakit olan güneşin battığı ve akşam namazının vaktinin girdiği zamana denir. İftar yemeğini yiyerek o günkü orucumuzu tamamlamış oluruz.


 6. Ziyaretçi
  Siteniz "SüPeR" Ve "ÖtEsİ"+"UbéR"

 7. Ziyaretçi
  bilginiz çok işime yaradı kısa ve öz teşekkür ederim

 8. Nesrin
  Devamlı Üye
  İmsak oruç tuttuğumuz yeme ve içmenin yasak olduğu zaman dilimine denir. imsak vaktiyle birlikte tan ağarlanır.

 9. Ziyaretçi
  oruç tutulurken sabah namazından once kalkarız yemek yeriz namaz kılarız ve yatarız

 10. Ziyaretçi
  kısacası sahur şafak sökmeden yemek yemek içmek

+ Yorum Gönder


sahur nedir kısaca,  sahur nedir,  sahur ne demek kısaca,  sahur nedir kısaca bilgi,  sahur nedir kısa,  sahur nedir kısa bilgi