+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Edep Haya Namus İle İlgili dini Hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Edep Haya Namus İle İlgili dini Hikaye  Edep Haya Namus hikayesi

  Edep Haya Namus hikayesi1.jpgEdep Haya Namus hikayesi2.jpg
  Bir zamanlar vâlilik yapan birisinin çok güzel bir bahçesi vardı. Rengârenk çiçeklerle donatılmış, tam bir zevk ve sefâ yeriydi. Bir gün vâli, bu bahçeye geldi. Vâli, bir bahane ile kadının kocası olan bahçıvanı, bir iş için dışarıya gönderdi. Kadına da dedi ki:
  -Bahçenin kapılarını kapat. Hiç bir kapı açık kalmasın!

  Kadın, akıllı ve namuslu idi. Vâlinin kendisine kötü niyet taşıdığını anladı. Gidip bir ağacın arkasına saklandı ve biraz sonra gelip dedi ki:

  -Kapıları kapattım. Yanlız bir tanesi kaldı. Onu kapatmaya gücüm yetmiyor. Ne kadar uğraşsam da kapatamıyorum.
  -O, hangi kapıdır?
  -Bu kapı, Allahü teâlânın (Basir) sıfatıyla bizi gördüğü kapıdır. Vâli, bu sözü duyunca, pişman olup tövbe etti. Bir daha aklına böyle kötülükler getirmemek için, Allahü teâlânın sevgili kullarından birinin bulunduğu yere gidip, onun sohbetinde yetişti. Allahü teâlânın sevgili kullarından biri oldu.

  Basir : Her şeyi gören.
  Allah her şeyi, herkesin yaptığını görür. Onun görmesine hiç bir şey engel olamaz. Allah'ın, kalpteki fısıltıları, beyindeki oluşumları, fikirdeki gizliliklei, kalplerdekini, zifiri karanlık bir gecede kapkara bir taşın üzerinde yürüyen simsiyah bir karıncayı ve çıkardığı sesi görür , duyar, bilir. İbadette ihlas, kulun Allah'ı görmemesine rağmen, Allah'ın onu gördüğünü bilmesi ve onu görür gibi ibadet etmesidir.
  yazilar.net
 2. Zeynep
  Görevli Bayan Üye

  Cevap: Edep Haya Namus İle İlgili dini Hikaye
  Şüphesiz ki Allah her şeyi gören duyandır. Hiç bir şey O'nun yanında gizli kalmaz bu yüzden haya ve edep sahibi olun hayası olmayana yaşamak yakışmaz.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye

  Cevap: Edep Haya Namus İle İlgili dini Hikaye

  allah her şeyi görendir. yapacağının edepsizlikler için hangi kapıları kapatırsanız kapatın allahın bizleri gördüğü kapıyı kapatamazsınız. bu yüzden adabınızla yaşayın ve hayanızı hiç bir zaman kaybetmeyin.


+ Yorum Gönder


edep ve haya ile ilgili hikayeler,  haya ile ilgili kıssalar,  edep ile ilgili hikayeler,  haya ile ilgili hikayeler,  edep ve haya ile ilgili kıssalar,  edep ile ilgili kıssalar