+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Recep ayında salih ameller ve Recep ayında kılınacak 30 rekatlık namaz arkadaşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. blackpearl
  Üye

  Recep ayında salih ameller ve Recep ayında kılınacak 30 rekatlık namaz arkadaşlar
  RECEP AYINDA SALİH AMELLER

  Abdullah bin Zübeyr – radıyallahu anhüma- şöyle demiştir:
  ‘Bir kimse , Allah Teala’nın ayı olan Recep’de bir mümin kardeşini , gam ve üzüntüden kurtarsa , Allah ona Firdevs Cennetinde gözünün görebildiği kadar büyük bir saray ihsan eder .Dikkat ediniz! Recep ayına hürmet ve ikram ediniz ki , Allah Teala bin türlü kerametle size ikram ve ihsan etsin.’ (Gunye 1/178)
  Selame bin Kays’dan rivayet edildiğine göre , Rasulullah –sallallahu aleyhi ve sellem- :
  ‘Bir kimse , Recep ayında sadaka verse , Allah onu , yuvasından çıkan ve ölünceye kadar havada uçan karganın , yuvasından uzaklaştığı kadar Cehennem’den uzak eder.’buyurmuştur.
  Bazıları , karga beş yüz yıl yaşar , demişlerdir.(Gunye , 1/178)
  Recep Ayında Kılınacak 30 Rek’at Namaz
  Selman-ı Farisi –radıyallahu anh- hazretleri şöyle anlatmıştır:
  Rasulullah –sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayının hilalini görünce , Selman-ı Farisi –radıyallahu anh-‘e hitaben buyurdular ki:
  ‘- Ey Selman , erkek ve kadın müminlerden biri , Recep’de otuz rekat namaz kılsa , her rekatında bir Fatiha , üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okusa , Allah Teala onun günahlarını siler ve ona ayın tamamında oruç tutmuş gibi sevap verir.O kimse gelecek yıla kadar namazlarını (bırakmadan) kılanlardan olur. Her gün için Bedir şehidlerinden bir şehidin ameli miktarı ameli yükseltilir. Recep ayında tuttuğu bir gün oruç için bir senelik , iki gün tuttuğu oruç için iki senelik günah , yedi gün tuttuğu oruç için cehennemin yedi kapısı o kişiye kapatılır , sekiz gün tuttuğu oruç için Cennetin sekiz kapısı o kişiye açılır , onbeş gün tuttuğu oruç ise o kişiye sema ve gök arasında nurdan bir merdiven hasıl olur ecirleri oldukca yüksek bu nimetleri inş kaçıranlardan olmayız.Eğer Recep ayının tamamını oruçlu geçirir ve bu namazı kılarsa , Allah onu Cehennemden kurtarır , Cennete nail eder ve orada Hakk’ın yakınında olur.Bunu bana Cebrail –aleyhisselam- bildirdi ve şöyle dedi:
  ‘-Ya Muhammed –sallallahu aleyhi ve sellem- !... Bu namaz sizinle müşrikler ve münafıklar arasında bir alamettir. Çünkü münafıklar bu namazı kılmazlar.’
  (Bu namaz her iki rekatta bir selam verilerek kılınır on rekat bitince duası okunur.)
  Selman –radıyallahu anh- der ki:
  ‘-Ya Rasullallah! Bu namazı nasıl ve ne zaman kılmalıyım?’
  -Ya Selman! Recebin başında on rekat kılarsın.Her rekatta bir Fatiha ,üç İhlas ve üç Kafirun sürelerini okursun.Selam verdiğinde ellerini kaldırıp ;
  ‘’ La ilahe illallahu vahdehu laşerikeleh.Lehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü , biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.
  Allahümme la mania lima a’teyte vela mu’tiye lima mena’te.’’ Der ve ellerini yüzüne sürersin.
  Ayın ortasında on rekat daha kılar ve onun da her rekatında bir Fatiha , üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okursun.Selam verince iki elini semaya kaldırır ve:
  ‘ La ilahe illallahu vahdehu laşerikeleh.Lehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü , biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.
  İlahen vahiden ferden sameden vitren.Ve lem yettehız sahibeten vela veleda’ deyip ellerini yüzüne sürersin.
  Ayın sonunda da , on rekat kılar , her rekatta bir Fatiha , üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okur , selam verdiğinde ellerini kaldırıp:
  ‘ La ilahe illallahu vahdehu laşerikeleh.Lehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü , biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.
  Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala alihittahiriyne vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.’diye dua edersin.
  Bu duanın sonunda dilediğini Allah –azze ve celle-‘den iste. Duan kabul edicektir.Allah Teala seninle Cehennem arasında yetmiş hendek hasıl eder , her hendeğin arası , yer ile gök arası mesafe kadardır.Cehennemden afv beratı yazılır. Sırattan geçmene yol verilir.

 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Cevap: Recep ayında salih ameller ve Recep ayında kılınacak 30 rekatlık namaz arkadaşlar
  Bir müslüman ahiret hayatına doğru yol alırken, böyle güzide bir ayı dolu dolu geçirmek için elinden geleni yapmalıdır. Kaza namazlarını kılmalı, Kur'an okumalı, zikir çekmeli, istiğfar ve tefekkür etmelidir.


+ Yorum Gönder


recep ayinda kilinan 30 rekat namaz,  recep ayında kılınacak 30 rekat namaz,  recep ayında kılınan 30 rekatlık namaz,  recep ayı namazı 30 rekat,  recep ayının 30 rekatlık namazı,  30 rekat recep ayı namazı