+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Sevişmek orucu bozar mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MAJİX
  Devamlı Üye

  Sevişmek orucu bozar mı?  Sevişmek oruca etki eder mi?

  Oruçlu eşlerin çıplak durumda birbirine sarılmaları, kendilerinden emin olsunlar, olmasınlar mekruhtur. Birbirlerinin dudaklarını öpmeleri, emmeleri mekruhtur. Eğer bu sevişme esnasında erkekten meni, kadından da yaşlık gelirse ikisinin de orucu bozulur, kaza gerekir.
  sevi-mek-oruca-etki-eder-mi.jpeg
 2. berkankobra
  Yeni Üye

  Cevap: Sevişmek orucu bozar mı?
  Ya şimdi sevgilimizle (eşimizle değil) sevgilimizde öpüşsek sarılsak el ele tutuşsak oruç bozulur mu? Yada sadece öpüşsek bozulur mu?


 3. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  --->: Sevişmek orucu bozar mı?

  "Haram kadar kesin olmamakla beraber, dinimizce yapılmaması istenen şeye mekruh denir."

  Dinimizce yapılmaması emredilmiş, sorunuzun cevabı; evet orucu bozar kardeşim..

  Ayrıca bu yazıyı okumanızda fayda var

  Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.

  Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

  Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

  Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.


 4. Ziyaretçi

  Cevap: Sevişmek orucu bozar mı?

  oruçun tutuluş nedenine bakılır ise; oruç allahın insanlarına verdiği nimetlerin kıymetinin anlanması için tutulmaktadır. yani, çölde kalmış bir insan gibi ne suyu ne ekmeği olan bir insan gibi davranarak değer anlama işidir oruç. ancak ne kadar çöldede olsak, zaten yanımızda olan şeyleri kullanmamızda bence sakınca yoktur. Sonuç olarak tanrı bu size verdiklerim olmadan siz yaşayamazsınız cümlesini tekrar tekrar anlamamız içindir ancak diğer konumuz itibariyle bu cümle farklıdır.

 5. Ziyaretçi
  Bir soru sorabilir miyim? Bir hastaligimdan dolayi pamugu yaglayarak altima koymam gerekiyor da. Bunu orucken kullanabilir miyim yani orucu bozar mi???

 6. Fatma
  Görevli Bayan Üye
  Bir soru sorabilir miyim? Bir hastaligimdan dolayi pamugu yaglayarak altima koymam gerekiyor da. Bunu orucken kullanabilir miyim yani orucu bozar mi???
  alo fetva hattı 190 nı arayın size ayrıntılı bir şekilde yardımcı olurlar.

 7. Ziyaretçi
  Sevgili ile el ele tutuşmak ve sarilmak orucu bozarmi

 8. Ziyaretçi
  Kardeş zaten o zinaya giriyor.

+ Yorum Gönder


sevişmek orucu bozar mı,  oruçluyken sevişmek orucu bozar mı,  oruçlu iken sevişmek,  oruçken sevişmek orucu bozar mı,  sevismek orucu bozarmi,  sevişince oruç bozulur mu